Endüstrinin Temel Kavramları

0
340
views
Endüstrinin Temel Kavramları
Endüstrinin Temel Kavramları

Endüstrinin Temel Kavramları Dünyada ekonominin büyük bir kısmını sanayi anlamına gelen endüstri sektörü oluşturmaktadır. Bu sektör özellikle son zamanlarda üretim ve değişim alanlarında birçok gelişme göstermiştir. Dünyadaki birçok gelişmiş devlet bu gelişmişliklerine teknoloji temelli endüstriye borçludur. İnsanlar piyasadaki para akışının endüstriyle doğru orantılı bir şekilde olduğunu anlamışlardır.

Endüstrinin Temel Kavramları

Endüstri devriminden bu güne kadar birçok ürün daha kolay ve daha çeşitli şekilde üretilmeye başlanmıştır. Bu endüstri sektörü özellikle İngiltere’nin içinde bulunduğu Avrupa devletleri tarafından geliştirilmiştir. Endüstri sektörünün içinde üretim, kalite, planlama, proje gibi alanlar mevcuttur.

 Sanayi Koşullarının Gelişmesi İçin Bazı İlkeler

Sanayi ortamlarının oluşması için en önce ham madde gereklidir. Bu ham madde üretilecek olan ürününde aynı zamanda yapısını teşkil etmektedir. Üretilecek olan ürünün ham maddesi elde edildikten sonra bir proje yapılır. Bu proje ürünün temel yapısını oluşturmaktadır. Yapılan ve tasarlanan bu proje ilgili teknik vasıflı kişiler tarafından kontrol edilir. Endüstrinin kavram yapısında üretim ve proje öncelikli bir yapıdadır. Üretimin işlemesi ve kalite kontrolü ise daha sonra gelen terimler arasındadır. Endüstrinin Temel Kavramları Sanayi ortamında çalışacak olan teknik vasıflı kişilere Mühendis, teknisyen ve tekniker denilmektedir. Bu teknik vasıflı kişiler sanayinin işlemesini ve gelişmesini takip ederler. Mühendislik bölümleri de kendi içinde alanlara ayrılır. Bu alanlar kalite kontrol mühendisi, üretim mühendisi, proje mühendisi, teknik destek mühendisi, pazarlama mühendisi gibi kollardır.

 Türkiye Koşullarında Endüstri

Tüm dünyada endüstrinin ekonomiye olan katkısı anlaşılmıştır. Türkiye de bu durum gün geçtikçe yeni sanayi kuruluşlarının oluşması ve yeni fabrikaların açılmasıyla olumlu sonuçlar doğurmuştur. Türkiye de son zamanlarda üretim yapacak teknik vasıflı kişilerin sayısı artmış bununla beraberde yeni firmalar ortaya çıkmıştır. Endüstrinin Temel Kavramları Özellikle Türkiye de İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa gibi şehirlerde çok büyük fabrika alanları mevcuttur. Bu fabrikaların ülke ekonomisine olan katkıları azımsanmayacak kadar fazladır. Devlet sanayi kuruluşlarına her konuda yardım ve teşvik sağlamaktadır. Gerekli olan teknik kişiler ise üniversitelerin ilgili alanlarında yetişmektedir. Yakın zamanda gerekli olan teknik vasıflı kişi sayısı artacak ve yeni üretim firmaları ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here