İnşaat Mühendisliği Eğitim Sonrasındaki Kazanç Ne Kadardır?

0
356
views
İnşaat Mühendisliği Eğitim Sonrasındaki Kazanç Ne Kadardır
İnşaat Mühendisliği Eğitim Sonrasındaki Kazanç Ne Kadardır

İnşaat mühendisliği, kimya, elektrik ve makine mühendisliği ile beraber dört ana mühendislik dalından biridir. İnşaat Mühendisliği Eğitim Sonrasındaki Kazanç Ne Kadardır? Geniş bir çalışma alanına sahip inşaat mühendisleri, kamuda veya özel kurumlarda, yol, baraj, köprü, bina projelerinin tasarımında Proje Mühendisi olarak, bu projelerin yürütülmesinde ise şantiye şefi ünvanı ile çalışabilirler. Aynı zamanda üniversite eğitiminin tamamlanmasıyla ‘İnşaat Mühendisi’ ünvanı alındıktan sonra İSG sınavından 70 üzerinde bir puan elde edilerek şantiyelerde, üretim tesislerinde, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak da çalışabilirler.

İnşaat Mühendisliği Eğitim Sonrasındaki Kazanç Ne Kadardır?

 Kamuda İnşaat Mühendisi Maaşları

Yeni mezun inşaat mühendisleri açısından daha yüksek kazanç elde etme amacıyla kamu sektörü tercih edilebilir. Kamuda bir inşaat mühendisi maaşı ünvanıyla birlikte değişmekle birlikte 4200 – 4800 Türk Lirası aralığındadır. Kamuya atanmış bir inşaat mühendisi eğer yüksek lisans eğitimini tamamlamışsa 105 TL daha fazla maaş alır. Doktora eğitimini tamamlamış bir inşaat mühendisinin maaşına ise 280 TL eklenir.

 Özel Sektörde İnşaat Mühendisi Maaşları

Özel sektörde ise Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin bir yıldan daha düşük tecrübe sahibi bir mühendis için belirlediği asgari net ücret 2681 TL’dir. Bu miktar üniversite hayatının da kişinin kendini geliştirmesi ve şirkete göre değişmekle birlikte 2500 – 4000 TL aralığındadır. Bu kazanç kamu ile karşılaştırıldığında biraz daha düşük görünse de tecrübe edinildikçe, bu kazancın kamu sektörünün önüne geçmesi 2-3 yıldan fazla sürmeyecektir. Yaklaşık 5 yıllık tecrübe sahibi bir inşaat mühendisi özel sektörde yaklaşık olarak 4500-7500 TL maaş almaktadır.  Özel Sektörde İnşaat Mühendisi Maaşları Bu tecrübe 10 yıla çıktığında maaşta aynı şekilde artarak 20000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Aynı zamanda inşaat mühendisleri çalışma alanı olarak yurt dışı şantiyelerini de tercih edebilirler. Yurt dışı şantiyelerinde yurt içi şantiyelerdeki rakamlar dolar cinsinden karşımıza çıkmaktadır.

İnşaat Mühendisliği Eğitim Sonrasındaki Kazanç Ne Kadardır?  Tüm bu bilgilerin yanı sıra maaştan daha önce düşünülmesi gereken inşaat mühendisliğinin ne kadar sevildiğidir. İnsanı mutlu edecek olan paradan, yüksek maaştan çok yaptığı işi sevmesidir. Kişinin iyi ki inşaat mühendisiyim diyebilmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here